Respekt logo

Respekt se vydává na samostatnou cestu a vy se můžete přidat

Respekt nová mise

Podařilo se nám vyjednat exkluzivní nabídku s Dejvickým divadlem. 26. ledna bude hrát představení Každý má svou pravdu jen pro Respekt. Z toho důvodu prodlužujeme crowdfunding do půlky prosince. Počet lístků je omezený. Představení je vyprodáno. Děkujeme za váš zájem.

„Takový pocit nadšení, ale i napětí, jsme už dlouho nezažili. Respekt se osamostatnil a redakce se stala jeho spolumajitelem. Vydáváme se na dobrodružnou cestu, která ale bez vás nemůže dobře dopadnout. Proto bychom vás rádi pozvali na palubu. V polovině listopadu Respekt vstoupí do svého pětatřicátého ročníku a svým způsobem se vrací na začátek. Tehdy jej také spoluvlastnili novináři. Než se ale vše pořádně rozběhne, rádi bychom vás požádali o pomoc.“

Erik Tabery, šéfredaktor

Respekt nová mise
[[ $t('header.required_amount') ]]
[[ Math.floor(sum.actualSum/currentTargetSum*100) ]] %
[[ $t('header.already_collected', [numberWithSpaces(sum.actualSum), numberWithSpaces(currentTargetSum)]) ]]
[[ $t('header.goal_euro', [numberWithSpaces(sum.targetSum1)]) ]]
[[ $t('header.goal_1_tooltip') ]]

Proč se Respekt osamostatnil?

V posledních dvou letech se naše představy o dalším směřování s vedením vydavatelství Economia rozešly. Ale ne ve zlém. Vydavatelství s více odlišnými tituly prostě nemá v pro média tak těžkých časech možnosti rozvíjet každý z nich. Co je dobré pro jeden titul, nefunguje pro jiný. A na tom jsme se s Economií shodli a domluvili se na přátelské odluce a odkupu Respektu. Rádi bychom rozvíjeli novinařinu, která je tam, kde se něco děje, přináší kontext, klade za vás nepříjemné otázky mocným. Novými majiteli jsou slovenský Denník N, Aegis Holding a.s. László Szigetiho, nadace Independent Press a redakce Respektu. Všichni mají stejný podíl, což je unikátní stav v českém prostředí.

Co bychom chtěli rozvíjet?

Respekt vždy stál a bude stát na investigativní a reportérské práci. Ostatně za ni dostává rekordní počet ocenění. V redakci je dnes například pět držitelů nejprestižnější Ceny Ferdinanda Peroutky. Práce v terénu, zejména v zahraničí, je nákladná, proto v médiích ubývá. My chceme jít i nadále opačnou cestou. Chystáme také zcela zásadní proměnu způsobu publikování textů. Budou dříve na webu než v tištěném vydání a se speciální úpravou. Větší prostor dostane tzv. slow journalism, tedy novinařina, která se nesoustředí na to být první, ale chce jít více do hloubky.

S čím potřebujeme pomoci?

Noví spolumajitelé nejsou klasičtí finanční investoři. Ostatně polovinu časopisu vlastní čeští (Respekt) a slovenští (Denník N) novináři. Zbývající polovinu vlastní nadace, které chtějí podporovat nezávislou žurnalistiku. Pomoc našich tří partnerů je především ve financování koupě Respektu a sdílení know how.

Pokud by se nám podařilo vysbírat pět milionů korun, pokrylo by nám to náklady spojené se stěhováním a transformací Respektu. Nejen že musíme kompletně vybavit novou redakci, ale také zavádíme zcela nový předplatitelský systém a rádi bychom inovovali náš web a aplikace. I nadále bude stěžejní součástí předplatného audio verze časopisu. K tomu ale budeme ještě více rozvíjet naše podcasty. Každá koruna se využije na budoucnost Respektu a váš lepší čtenářský zážitek. Budeme vděční za pomoc a sdílení tohoto našeho crowdfundingu.

Každý, kdo nás podpoří, bude uveden ve vánočním čísle Respektu a pokud nám pošle svoji fotografii, bude spolu s ostatními vylepen na zdi v redakci. Odměny budeme posílat na začátku roku 2024. Případně si je budete moci osobně vyzvednout v redakci.

[[ $t('payment.choose_method' )]]

[[ $t('error.payment_gateway_required' )]]


Zadejte adresu pro doručení

Neplatná adresa.


[[ $t('payment.how_to_show_you_in_donors_list' )]]


[[ $t('error.terms_required') ]]

Zadejte částku, kterou chcete darovat